12.04.2021 - Dekorasyon fikirleri, haberleri, firmaları ve trendleri

OFİSTE İDEAL AYDINLATMA NASIL OLMALIDIR?

OFİSTE İDEAL AYDINLATMA NASIL OLMALIDIR?

Aydınlatmanın, ofis ve işyerlerinde gereksiz bir ayrıntı olduğunu düşünüyorsanız; hemen bu fikirden kurtulmalısınız!

Hem sizin hem de çalışanlarınızın hem göz sağlığı, hem motivasyonu, hem de iş verimi üzerinde oldukça etkili bir yere sahip olan aydınlatma; yanlış bir şekilde gerçekleştirildiğinde görme bozukluğuna bile neden olabiliyor. Bu yüzden ofis lambalarınızı seçerken de diğer tüm ayrıntılarda olduğu gibi dikkatli davranmanız gerekiyor.

Ofislerinizde maksimum konsantrasyon için öncellikle gün ışığından olabildiğince yararlanmanın yollarını bulmalısınız. Ofis masalarının pencerelere yakın olması, bu noktada oldukça önemli bir yere sahip. Böylelikle gün ışığından maksimum seviyede yararlanabilir, elektrik faturalarının da daha kabarık gelmesinin önüne geçebilirsiniz.

Ofis ortamında aydınlatmada dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise aydınlatmanın miktarı. Aydınlatmadan gelen ışıklar; ne çok ne de az olmalı. Yani, her şeyde olduğu gibi ışık söz konusu olduğunda da dengeyi bulmalısınız. Eğer ofislerinizde çalışma masanız genel aydınlatma ile yeterince aydınlanmıyorsa, masa lambalarını kullanmayı deneyebilirsiniz. Ancak, masa lambalarını kullanırken de ışığın direk yüzünüze yansımasının kesinlikle önüne geçmelisiniz. Kişisel aydınlatmaların daha çok geniş ve açık ofislerde, çalışma masası ışık görmeyen kişiler tarafından tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Renkli ışıklı bir ofis odası, göze oldukça hoş geliyor olabilir; ancak bu gibi ışıkları sadece dinlenme odalarında kullanmayı tercih etmelisiniz. Işığı iyi bir şekilde yansıtmayan renkli ışıklar; motivasyonunuzun da azalmasına ve işinize yeterince konstantre olamamanıza neden olabilir. Ayrıca mor gibi renkler, sizde gevşeme hissi uyandırarak, uykunuzun gelmesine ve işten bir an önce kurtulmak istemenize de sebebiyet verebilir.

Son olarak, ofis duvarlarınızda koyu renkler yerine açık renkler kullanmanızı, tavsiye ediyoruz. Koyu renkler, açık renklere oranla ışığı daha az yansıtır ve koyu renkli ofislerde ışıktan yeterince verim alamazsınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ