26.09.2021 - Dekorasyon fikirleri, haberleri, firmaları ve trendleri

EVİNİZE HANGİSİ UYGUN: İKİLİ Mİ, KÖŞELİ Mİ?

EVİNİZE HANGİSİ UYGUN: İKİLİ Mİ, KÖŞELİ Mİ?

Köşe takımları odalarda kullanılmaya müsait olmayan en fazla sorun yaşanan bölümlerde kolayca kullanılabilen mobilyalardır… İkili koltuk takımlarıysa, geniş alanlarda, değişik konseptler içinde yer alabilirler… Peki, sizin eviniz hangi koltuğa uygun: İkili mi, köşeli mi?

Köşe takımlarının temel üretim nedeni; halk arasında “odaların kör noktaları” olarak tabir edilen bölgelerde kolayca kullanılabilmeleridir. Türkiye’de evlerin oda yapıları genellikle kare veya dikdörtgen olarak tasarlanır. Bunun sebebi mobilyaların birçoğunun köşeli odalara göre imal ediliyor olmasıdır. Fakat köşeli odalarda da bazı noktalarda çeşitli mobilyalar kullanılamadığından köşe takımları tasarlanmıştır. Köşe koltuk takımlarının pek çok özelliği vardır. Estetik, şık ve zarif bir yapıya sahiptir. Kolayca yer değiştirebilir. Diğer mobilyalarla sorunsuz bir şekilde uyum sağlayabilir. Modern koltuk takımları modellerine sahiptirler. Kolay temizlenebilir olması ile zahmetten kurtarır. Ev içinde birçok alanda kullanılabilir.

köşeli koltuk

İkili koltuk takımlarıysa zaman içerisinde parça adeti bakımından değişikliğe uğramıştır. Yıllar öncesinde neredeyse bütün evlerde kullanılan; bir üçlü, bir ikili, iki adet tekli koltuktan oluşan takımlar, son dönemde sadece iki adet ikili koltuktan oluşmaya başlamıştır. Bununla birlikte ikili koltuk takımlarının avantajı sadece büyük odalı evlerde yaşanabilir. Ayrıca bu takımlarla birlikte kullanılan sehpalar da yer kapladığından metrekaresi küçük evlerde kullanılması mümkün olmamaktadır.

ikili_koltuk2

İyi bir koltuk takımının özellikleri nasıl olmalıdır;

  1. Ahşabı gürgen ağacından yapılmış koltuk takımlarını tercih etmede yarar vardır. Bu yönüyle renk solmasının önüne geçmiş olursunuz ve ahşapta kabuk atma, yıpranma gibi sorunlar ile karşılaşmazsınız.
  2. Koltuk takımın yaylarının hissedilmemelidir. Minderleri yumuşak ve hafif tüylü olmalıdır.
  3. Sandık kısmındaki tahtanın sağlam olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü çökme ve kırılma söz konusu olduğundan takımı kısa zamanda zarar görebilir.
  4. Takımın belli bir zaman geçtikten sonra renk atmaması konusunda bilgi almalısınız. Oturma grubunun boyasında dökülme, atma gibi olumsuz sonuçlar olmaması için bilgilenmelisiniz.
  5. Kolay temizlenebilir deri ya da kumaş türünü tercih etmelisiniz. Çok zahmetli ve fazla zaman harcamaktan tasarruf edersiniz.
  6. Takım ayaklarının ahşaba veya parkeye zarar vermemesine ve cilalı olmasına da dikkat edilmelidir. Olası durumlar için ayaklara keçe takviyesi yapmakta yarar vardır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ