29.11.2021 - Dekorasyon fikirleri, haberleri, firmaları ve trendleri

EV DİZAYNINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

EV DİZAYNINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Günlük yaşamın çoğunu yaşam alanlarımız olan evlerde geçirdiğimizden dolayı, ev dizaynına mümkün olduğunca özen gösterilmesi gerekiyor. Bu alana eklenen dinamik tasarımlar kendinizi çok daha iyi hissetmenize neden olacağından, tasarım sürecinin ustalıkla planlanması gerekir. Evleri daha huzurlu kılmak için dekorasyon sırasında mutlaka dikkate almanız gereken konular ise şu şekilde sıralanıyor:

Ev Dizaynına Uygun Duvar Boyası Seçimi

Ev dekorasyonu sırasında en önemli aşamalardan birinin badana olduğu bir gerçektir. Duvarların şık ve temiz gözükmesi için badana işlemlerine ekstra özen gösterilmesi yerinde bir karardır. Bu nedenle boya seçimi yapılırken, boyanın kalitesine ve rengin uyumuna dikkat kesilmesi gerekiyor. Duvar boyası seçimi yapılırken sade renkler öncelik haline getirilmelidir. Sade renklerle dekorasyona başlamak çok daha kolaydır. Romantik somon rengi oldukça dingin ve yumuşak bir renk seçeneği olduğundan dolayı ev dekorasyonu için uygun seçimlerden biri olarak ön plana çıkar. Bu renkle alanlara sıcaklık getirebilir, farklı renklerle hoş bir uyum ortaya çıkarabilirsiniz. Pastel, bej, beyaz gibi renkler göz zevkini bozmayacağından ve kargaşa yaratmayacağından dolayı gündeme almanız gereken diğer seçenekler arasındadır. Bu tarz seçenekler ışığın daha iyi yansıtılmasına neden olurken, ışıl ışıl bir ortamın yaratılmasına aracı olur. Öte yandan vizon ve beji birlikte kullanarak daha kaliteli ve modern ortamlara imzanızı atabilirsiniz. Boya seçimi önemli konulardan biri olduğu için üzerinde incelikle düşünülmesi gerekmektedir. Bu nedenle seçim sürecine uzun bir zaman ayırmanız yerinde bir karar olacaktır.

Küçük ve Büyük Ev Dizaynı

Küçük ev tasarlarken odaya sığmayacak büyük boyuttaki mobilyalardan kaçınmaya bakmak gerekiyor. Odaya sığsa bile hoş bir görünüm ortaya çıkarmayan kalabalık yaratan mobilyalar yanılış seçimler halindedir. Bu nedenle fonksiyonel mobilya türleri bu dönemde öncelik hale getirilebilir. Açık renk mobilyalar küçük tipteki evler için oldukça uygundur. Estetik bir görüntünün ortaya çıkması için gömme raflar yaparak alandan tasarruf edebilirsiniz. Öte yandan iddialı aydınlatma türleri üzerinden odanın çok daha geniş gözükmesine yol açabilirsiniz. Televizyon ünitesi seçmek yerine, televizyonu duvara monte ederek kullanmanız daha doğru olacaktır. Ayrıca küçük evler için halı seçimine de dikkat kesilmek lazımdır. Odalar için küçük boyutta ve açık tondaki halılar daha doğru bir seçimdir.

Geniş ev dizaynı yapılırken işiniz biraz daha kolay olacaktır. Zira alanın büyüklüğünden çok daha basit bir şekilde yararlanmayı düşünebilirsiniz. Odada doğru bir ışıklandırma yapılması gerekirken, mobilyalar mümkün olduğunca duvardan uzak tutulmalıdır. Uyumlu raflar tercih ederek duvarlarda size özel kütüphaneler tasarlayabilirsiniz. Açık renklerin tercih edilmesi büyük odalar için çok daha uygun olacaktır. Farklı tondaki renkleri aynı anda tercih edebilir, büyük tipteki aksesuarları daha özgür bir şekilde kullanabilirsiniz. Odanın ışık alımını ciddiye alarak odayı dekore etmeye başlamanız daha doğru olacaktır. Öncelikli olarak odanın ışık alımı ve boyutunu ön plana alarak dekore işlemine başlamanız gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ