12.04.2021 - Dekorasyon fikirleri, haberleri, firmaları ve trendleri

DOĞRU MUTFAK DÜZENİ İÇİN ÖNERİLER

DOĞRU MUTFAK DÜZENİ İÇİN ÖNERİLER

Evin en önemli bölümlerinden biri mutfaklardır. Zamanın çoğunu geçirdiğimiz mutfaklarda verimi arttırmak için bazı kuralları dikkate almak gerekiyor. Bu sayede gündelik olarak yapılması gereken işlerin beklediğiniz türden rahat bir şekilde noktalanmasını sağlayabilirsiniz.

İşte daha kullanışlı ve verimli mutfaklar ortaya çıkarmak için dikkate almanız gereken o kurallar:

Mutfağı Sadeleştirmeye Özen Gösterin

Öncelikli olarak mutfakta nadiren kullandığınız eşyaları ortadan kaldırmakla işe başlayabilirsiniz. Rahatı sağlamak bu konuda en önemli nokta olduğundan dolayı, mümkün olduğunca çok sayıda eşyayı ortadan kaldırmak için çaba göstermelisiniz. En çok kullandığınız eşyaları yeniden gözden geçirerek, bu eşyaları daha kolay erişebileceğiniz noktalara yerleştirebilirsiniz. Bu adımdan hemen sonra mutfaklarda sıklıkla yer alan fazla çatal, kaşık, tabak vs. gibi detayları ortadan kaldırarak fazlalıkları geride bırakabilirsiniz. Bir eşyayı atmak bazı zamanlarda zorlu gözükebilir. Bu nedenle mutfağı daha kullanışlı hale getirmek için bu durumdan ödün vermeniz gerekecektir. Gereksiz olarak gördüğünüz eşyaları mutfaktan çıkararak farklı bir alanda depolamayı düşünebilirsiniz.

Gıdalar Görünebilir Olmalı

Mutfağı düzenleme aşamasında en önemli adımlardan biri gıdaları konumlandırmaktır. Gıdalar her daim kolay bir şekilde erişilebilir, görülür alanlarda bulunmalı. Mutfak düzeninin daha sağlıklı olması için bu adımı atlamamak gerekir. Makarnalar için farklı bir bölümün oluşturulması gerekirken, baharatlar ve bakliyatlar için ayrı bir bölüm belirlenmelidir. Bu sayede yemek hazırlama sırasında çok daha basit bir şekilde aradığınız ürünleri bulabilirsiniz.

Diğer Eşyalar İçin Yer Seçimi

Mutfaktaki ağır eşyalar çeşitli kazaların oluşumuna zemin hazırlayabilir. Beklenmedik kazaların oluşmaması için bu tarz eşyaların doğru alanlarda muhafaza edilmesi lazımdır. Ağır türdeki eşyalar için en doğru konum rafların en alt sıralarıdır. Bu durumu dikkate alarak olası kazaların önüne geçmeyi başarabilirsiniz.

Depolama Alanları

Mutfağınızın depolama alanlarını tespit etmeniz yerinde bir karar olacaktır. Mutfağınızın bir bölümünü depolama alanı yapmak için özel olarak ayırabilirsiniz. Depolama alanlarını canlandırmak için kavanozları tercih edebilir, sıra dışı aksesuarlarla bu ortamı hareketlendirebilirsiniz. Kavanozlar şık bir görünüm verirken aynı zamanda alan kazanmak için birebirdir. Öte yandan bıçakların saklanması içinde mutfakta özel bir bölüm oluşturmayı düşünebilirsiniz. Bu tarz bir çalışma düzenin sağlanmasına yardımcı olurken, aynı zamanda kullanım kolaylığı sağladığından dolayı işleri daha kolay halletmenize aracı olur. Buna ek olarak olası kazalarında bu çalışma sayesinde ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Ekstra Raf Kullanımı

Kullanım ve saklama konusunda daha fazla rahat etmek için dolapların içine raf yerleştirebilirsiniz. Bu sayede depolama alanı kazanmanız mümkün olurken, mutfakta eşyalardan sebep oluşan boğucu görüntüde geride kalmış olacaktır. Lavabo altları da mutfakta kullanılmayan alanlar olduğundan dolayı bu alanı kullanabilirsiniz. Bu bölümü aktif bir hale getirerek eşyaları depolamak için daha fazla alan kazanabilirsiniz. Böylelikle temizlik ürünlerini daha iyi şekilde muhafaza etmiş olacaksınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ