29.11.2021 - Dekorasyon fikirleri, haberleri, firmaları ve trendleri

DEKORASYON VE KİTAPLIK

DEKORASYON VE KİTAPLIK

Güneş giren eve doktor girmez misali kitap giren eve de cehalet girmez. Okudukça geliştiğimiz, okudukça aydınlandığımız ve okudukça çocuklarımıza kitap okumayı aşıladığımız bir gerçek. Peki, kitaplık gerçeğini evimizin dekorasyonunda nerede tutuyoruz.

İşte, kitaplıkla güzelleşen salonlar ve evinizin tarzına göre örnek alabileceğiniz kitaplık modelleri.

1 – Fonlu duvarlara transparan kitaplık

kitaplık1

Kitaplar her ne kadar bizi geliştiriyorsa da evlerimize, salonlarımıza kattığı değer de şüphesiz. Salonları dekorasyon açısından daha zengin gösteren kitaplıklar mobilya ve duvarlar ile uyumlu seçildiği zaman adeta evin vazgeçilmez bir parçası oluyor.

Özellikle fonlu duvarları (farklı renk, duvar kağıdı ya da özel teknik boyama) olan salonlarda kitaplık seçimi çok önemli. Duvarı öldürmeyecek derecede minimal ve arkası açık kitaplıklar ister tek parça, isterseniz iki parça olarak salonunuza büyük uyum sağlar. Saydam sert plastik ya da beyaz lake tercihiniz ise duvarla daha kolay bütünleşir ve eğreti durmaz.

2 – Duvardan duvara kitaplık

kitaplık2

Genellikle büyük salonlarda tercih edilen duvardan duvara kitaplıklar aynı zamanda obje sevenler için de büyük bir çözüm oluyor. Daha çok gömme ve beyaz ağırlıklı olarak dizayn edilen ve ara parçaları demonte olan kitaplıklar zaman içinde raf genişliği ya da derinliğine müdahale imkanı da sağlıyor. Evinde aksesuar ve fotoğraf sevenler için de dekorasyon açıcından bir bütünlük oluşturması duvardan duvara kitaplıkların modasını hiçbir zaman eskitmiyor.

3 – Gömme kitaplık

kitaplık3

Tek renk dekorasyona sahip, yazlık evlerde tercih edilen gömme kitaplıklar daha çok dergi, ansiklopedi ya da gazete yığınlarını dekoratif olarak ortadan kaldırmaya yarıyor. 7/24 yaşayan bir evdeki kadar kitap olmadığı, ama yazlık ortamında da okumaktan vazgeçmeyenlerin tercihi olan gömme kitaplıklar küçük boyutlarından dolayı da salon bütünlüğünü bozmuyor.

Salon dışında yatak odalarında da tercih edilen gömme kitaplıklar, duvardan duvara olan örneklerindeki gibi küçük objelerin daha derli toplu durmasına da yarıyor.

4 – Dar alanda kısa paslaşmalar

kitaplık4

Okumayı seven, kitap biriktirmekten keyif alan ama salonu da küçük olanlar için ideal olan tavan boylu kitaplıklara aynı zamanda tv, müzik çalar gibi elektronik eşyaları da içinde barındırınca büyük bir çözüme dönüşüyor. Genelde stüdyo tipi dairelerin can kurtaranı olan tv üniteli kitaplıklar öyle düşünüldüğü gibi tv izlerken göz de yormuyor. Tabi çok parlak ciltli kitaplarınız yok ise.

5 – Okuma odası

kitaplık5

Olası durumlarda salonlara yerleştirilen kitaplıklardan bahsetmişken evi geniş, oda sayısı çok olan ziyaretçilerimiz için de bir alternatif sunalım istedik. Okuma odaları! Ülkemizde daha çok çalışma odası olarak bilinen ve bir masa, bir sandalye ve bir pc ile istila edilen odaların yurt dışındaki adları okuma odası ve gayet sade, rahat koltuklar, şık dekorasyon ve bol bol kitap dizebileceğiniz büyük kitaplıklardan oluşuyor.

Özellikle teknolojik hiçbir cihazın dekorasyona eklenmediği okuma odaları kitaplar eşliğinde hayal dünyasına dalmak isteyenler için mükemmel bir lüks.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ