26.09.2021 - Dekorasyon fikirleri, haberleri, firmaları ve trendleri

DEKORASYON SIRASINDA SIKLIKLA YAPILAN HATALAR

DEKORASYON SIRASINDA SIKLIKLA YAPILAN HATALAR

Ev dekorasyonu yaparken tam olarak istediğiniz sonuca ulaşmanız zaman alabilir. Özellikle gelişigüzel yapılan dekorasyon çalışmaları istediğiniz etkinin tam tersi sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle ev dekorasyonu sırasında odanın güzelliğini gölgeleyecek çeşitli dekorasyon hatalarından kaçınmanızda fayda var.

Günümüzde pek çok kişi tasarım dergilerinde bulunan mekanlara özenerek buna uygun iç mekanlar isteyebiliyor. Ancak unuttukları nokta ise öncelikli olarak dekorasyonun kendi tercih ve konforunu tam olarak yansıtması gerektiğidir. Küçük odaları dekore ederken haddinden fazla eşya kullanımından kaçınmanız lazımdır. Bu hata nedeniyle zaten küçük olan odaları daha boğucu gösterme yanlışına düşebilirsiniz. Küçük odaları akıllıca tasarladığınız takdirde çok daha işlevsel ve konforlu alanlar ortaya çıkarmanız kaçınılmaz hale gelecektir. Mobilya seçimi yaptığınız sırada fonksiyonel, yer kaplamayan ve ihtiyaçlarınıza tam olarak uygun olacak seçenekleri ön plana alabilirsiniz. Buna ek olarak tercih edeceğiniz dekorasyon ürünlerinin de yer kazandırması gerektiği detayını unutmamanız lazımdır.

Mobilyalarla Uyumlu Halı Seçimi Yapmaya Özen Gösterin

Mobilyalarla alakasız gözüken küçük boyuttaki halı çeşitleri sıklıkla yapılan dekorasyon hataları arasındadır. Daha uygun bir görüntünün ortaya çıkması için mobilyaların tam olarak halıya oturmuş olmasına özen göstermeniz lazımdır. Bu bakımdan gereğinden büyük veya küçük halı seçimlerinin aksine, oda yapısına tam olarak uygun gözükecek halı modellerini gündeme almayı düşünebilirsiniz.

Renk Seçimi Yaparken Cimri Davranmak

Özellikle tek tip renk üzerinden hazırlanan odalar ruh halini ister istemez sıkıntılı hale getirebiliyor. Bu nedenle ev dekorasyonu yapılırken mümkün olduğunca tek renk kombinasyonlardan kaçınmaya bakmalısınız. Bunun yanında karman çorman renk seçimi yerine, belirli renklerin tasarımda ağırlık taşımasına özen gösterebilirsiniz. Birbiriyle uyumsuz gözüken renkler tasarım için riskli olacağından dolayı beklenmeyen görüntülerin oluşumuna zemin hazırlayabilir. Bunun yanı sıra soğuk ve sıcak renkleri bir arada kullanarak ilgi çekici kombinasyonlar oluşturmayı düşünebilirsiniz.

Aydınlatmaya Gereken Önemi Verin

Bütün bu detayların yanı sıra aynı zamanda aydınlatmanın da ev dekore ederken büyük bir önem taşıdığını belirtmek gerekiyor. Ev dekore ederken en fazla yapılan hatalardan biri doğal ışığın gelmesine engel olmaktır. Doğal ışığın içeri girmesine engel olacak türden mobilya kullanımından kaçınmalısınız. Bu bakımdan ışığın odaya nasıl girdiğini ölçmeniz gerekmektedir. Kuzey, güney, batı veya doğu gibi ışığın yönüne tam olarak dikkat ederek doğal ışığın eşit miktarda odaya yayılımını sağlayacak tasarım fikirleri üzerinde durabilirsiniz.

Gözü yormayacak aydınlatma ürünlerini tercih etmeyi uygun bulabilirsiniz. Bu bakımdan zevkinize hitap edecek aydınlatma ürünlerini incelemeye başlamanız doğru olacaktır. Abajur, aplikler, masa lambaları, led aydınlatma ürünleri gibi çok sayıda seçenek arasından gözleri rahatsız etmeyecek türden ürünlerde karar kılabilirsiniz. Aydınlatma seçimi yaparken özellikle odanızın konseptine bakarak bir seçimde bulunmanız çok önemlidir. Öte yandan aydınlatma seçimi yaptığınız sırada odanın büyüklüğünü de hesaba katmaya unutmamanız gerekiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ